Wartaki

Wartaki

Manufaktura Piosenki Harcerskiej WARTAKI to harcerski zespół wokalno-instrumentalny, posiadający status Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wielkopolskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Zespół działa nieprzerwanie od 1973 roku. Siedzibą Wartaków jest budynek Miejskiego Domu Kultury w Kole. Przez ponad 45 lat działalności przez zespół przewinęło się ponad 1000 osób, a obecnie w Wartakach muzykuje około 100 dzieci z kolskich szkół podstawowych i średnich. Zajęcia muzyczne odbywają się od poniedziałku do piątku w trzech grupach wiekowych. Od 1 października 2019 r. zespół działa jako Harcerski Szczep Artystyczny "WARTAKI" podzielony na trzy drużyny: 1. Gromadę Zuchową "Biszkopty i Małe Wartaki", 2. Drużynę Harcerską "Wartaki Średniaki" oraz 1. Drużynę Starszoharcerską "10. Pokolenie".

Założycielem, kierownikiem artystycznym Wartaków oraz kompozytorem i autorem tekstów większości piosenek wykonywanych przez zespół jest harcmistrz Henryk Perzyński, który za swoją pracę z dziećmi w 1993 roku otrzymał Order Uśmiechu. Pracę Henryka Perzyńskiego, jak i sukcesy samego zespołu docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadając im medale "Zasłużony dla kultury polskiej", wręczone podczas obchodów 35-lecia istnienia zespołu w 2008 roku. Ponadto Henryk Perzyński za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w 2011 roku na wniosek Wielkopolskiej Chorągwi ZHP otrzymał także "Medal Komisji Edukacji Narodowej" nadany przez przez Minister Edukacji Narodowej.

W swoim dorobku zespół ma ponad 1500 koncertów w każdym niemal zakątku Polski oraz poza jej granicami, m. in. w Czechach, Rosji, Bułgarii, Anglii, we Włoszech oraz na Węgrzech. Wartaki są wielokrotnym laureatem największego ogólnopolskiego festiwalu dziecięco-młodzieżowego - Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, gdzie zdobywały wielokrotnie "Złotą Jodłę", "Srebrną Jodłę", Brązową Jodłę" a ponadto w latach 1998 i 2017 otrzymały "Grand Prix" Festiwalu. Wartaki są również laureatami jednej Brązowej, trzech Srebrnych i jednej Złotej Jodły Wychowawczej na kieleckim Festiwalu.

Od 1989 r. Wartaki są organizatorem ogólnopolskiej prezentacji twórców i wykonawców piosenki nie tylko harcerskiej – "Jesiennych Śpiewanek nad Wartą", które odbywają się w Miejskim Domu Kultury w Kole. Co roku zespół zaprasza na koncert przyjaciół z całej Polski. Honorową nagrodą dla wykonawców podczas "śpiewanek" jest "Autentyczna Kolska Szprycha".

Miejscem, gdzie zespół najchętniej wypoczywa i pracuje warsztatowo jest "Nadwarciański Gród" w Załęczu Wielkim, miejsce doskonale znane w kręgach harcerskich. Podczas zimowisk i wyjazdów wakacyjnych do Załęcza powstało wiele piosenek autorstwa dh. Henryka Perzyńskiego. Przez ostatnie lata wyjeżdżaliśmy zarówno do Załęcza Wialkiego, Lubiatowa, ale również do pobliskiego Mikorzyna, gdzie szlifujemy swoje umiejętności. Jednak ukochanym miejscem, do którego często wracamy choćby na chwilę to Białe Góry - miejsce pierwszego obozu Wartaków w 1973 r. Odwiedzamy corocznie to miejsce organizując rowerową, rodzinną wiosenną wyprawę.

W 1996 roku Wartaki nagrały materiał muzyczny w Hellenic Records w Poznaniu, który został wydany jako kaseta magnetofonowa, pt. "Śpiewanki znad Warty". Zespół uczestniczył w nagraniach wielu cyklów audycji telewizyjnych dla Telewizji Polskiej. W roku 2006 Wartaki nagrały płytę "Płyniesz Rzeko" we własnym, amatorskim studiu nagrań "W1 studio". Ponadto dorobek muzyczny utrwalany był wielokrotnie w postaci niezliczonych nagrań muzycznych, które powstawały na zapotrzebowanie spektakli, widowisk i innych koncertów, ale nigdy nie były publikowane. W roku 2017, IX Pokolenie wydało płytę "Na szlaku słońca", a X Pokolenie wraz z Małymi Wartakami płytę "Ballada o Kole", która miała swoją premierę na początku 2018 r. Na 45-lecie zespołu w 2018 roku została wydana płyta "45 piosenek na 45-lecie" - zbiór piosenek Henryka Perzyńskiego.

MPH WARTAKI

ul. Słowackiego 5
62-600 Koło

607 39 64 11
wartaki@wartaki.pl

archiwalna strona www

Pozwalamy sobie prosić Państwa
o przekazanie 1,5% swojego podatku
na rzecz MPH Wartaki
KRS 0000266321
ZHP Chorągiew Wielkopolska
Hufiec Koło - Wartaki