WARTAKI - Manufaktura Piosenki Harcerskiej WARTAKI

Idź do spisu treści

Menu główne:

WARTAKI

O NASManufaktura Piosenki Harcerskiej WARTAKI to harcerski zespół wokalno-instrumentalny, posiadający status Reprezentacyjnego Zespołu Wielkopolskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Zespół działa nieprzerwanie od 1974 roku. Siedzibą Wartaków jest budynek Miejskiego Domu Kultury w Kole. Przez 35 lat działalności przez zespół przewinęło się ponad 500 osób, a obecnie w Wartakach muzykuje ponad 120 dzieci z kolskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia muzyczne odbywają się od poniedziałku do piątku w trzech grupach wiekowych.


Założycielem, kierownikiem artystycznym Wartaków oraz kompozytorem i autorem tekstów większości piosenek wykonywanych przez zespół jest harcmistrz Henryk Perzyński, który za swoją pracę z dziećmi w 1993 roku otrzymał Order Uśmiechu. Pracę Henryka Perzyńskiego, jak i sukcesy samego zespołu docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadając im medale "Zasłużony dla kultury polskiej", wręczone podczas obchodów 35-lecia istnienia zespołu w 2008 roku. Ponadto Henryk Perzyński za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w 2011 roku na wniosek Wielkopolskiej Chorągwi ZHP otrzymał także "Medal Komisji Edukacji Narodowej" nadany przez przez Minister Edukacji Narodowej.W swoim dorobku zespół ma ponad 1500 koncertów w każdym niemal zakątku Polski oraz poza jej granicami, m. in. w Czechach, Rosji, Bułgarii, Anglii, we Włoszech oraz na Węgrzech.
Wartaki są wielokrotnym laureatem największego ogólnopolskiego festiwalu dziecięco-młodzieżowego - Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, gdzie zdobywały 6-krotnie "Złotą Jodłę", a ponadto w roku 1998 otrzymały "Grand Prix".
Od 1990 r. Wartaki są organizatorem ogólnopolskiej prezentacji twórców i wykonawców piosenki nie tylko harcerskiej – "Jesiennych Śpiewanek nad Wartą", które odbywają się w Miejskim Domu Kultury w Kole. Co roku zespół zaprasza na koncert przyjaciół z całej Polski. Honorową nagrodą dla wykonawców podczas "śpiewanek" jest "Autentyczna Kolska Szprycha".

Miejscem, gdzie zespół najchętniej wypoczywa i pracuje warsztatowo jest "Nadwarciański Gród" w Załęczu Wielkim, miejsce doskonale znane w kręgach harcerskich. Podczas zimowisk i wyjazdów wakacyjnych do Załęcza powstało wiele piosenek autorstwa dh. Henryka Perzyńskiego.W 1996 roku Wartaki nagrały materiał muzyczny w Hellenic Records w Poznaniu, który został wydany jako kaseta magnetofonowa, pt. "Śpiewanki znad Warty". Zespół uczestniczył w nagraniach wielu cyklów audycji telewizyjnych dla Telewizji Polskiej. W roku 2006 Wartaki nagrały płytę "Płyniesz Rzeko" we własnym, amatorskim studiu nagrań "W1 studio". Ponadto dorobek muzyczny utrwalany był wielokrotnie w postaci niezliczonych nagrań muzycznych, które powstawały na zapotrzebowanie spektakli, widowisk i innych koncertów, ale nigdy nie były publikowane. W roku 2017, IX Pokolenie wydało płytę "Na szlaku słońca", a X Pokolenie wraz z Małymi Wartakami płytę "Ballada o Kole", która miała swoją premierę na początku 2018r.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego